Salesforce PARTNER KOFANA

Techforce Türkiye Yayında!

Salesforce Techforce Türkiye podcast yayınları, Türk girişimciler, start-up'lar ve önde gelen şirketlerin perde arkasındaki hikayelerini keşfediyor. Türkiye teknoloji sahnesinin öncüleri, teknolojinin etkili CEO'ları, girişimcileri ve dönüşüm liderleri deneyimlerini “TechForce Türkiye”de paylaşıyor.

Salesforce Techforce Türkiye podcast serisinde Türkiye'deki teknoloji liderleri yapay zeka, çalışma şeklinin geleceği, müşteri deneyimi, dijital dönüşüm, inovasyon, toplumsal cinsiyet eşitliği, sürdürülebilirlik ve ilk ağızdan kişisel deneyimleri hakkında değerli bilgiler sunuyorlar.

Teknoloji liderlerinin öyküleri, iş süreçlerinde teknoloji entegrasyonu, kişisel ve iş hayatında başarı hikayelerini konu alan bu keyifli podcast serisi ile dinleyiciler, teknoloji dünyasındaki liderleri daha yakından tanıma ve sektördeki önemli konularda farklı bilgiler edinme fırsatı buluyor.

İlk Bölümde: QNB eFinans'ın Dönüşüm Hikayesi!

TechForceTürkiye'nin ilk bölümünde, Türkiye'deki e-dönüşüm sektörünün öncülerinden biri olan QNB eFinans'ın CTO'su Aysel Kahya ve CSMO'su İlke Altın konuk oluyor. 2013 yılında Türk FinTech ekosistemine katılan QNB eFinans, inovasyona olan güçlü bağlılığı ve müşteri odaklı yaklaşımıyla dikkat çekiyor ve e-finans, e-dönüşüm kavramlarını tanımlıyor.

Neler konuşuldu?

e-dönüşümün Türkiye'deki Büyüleyici Yükselişi: QNB eFinans CSMO’su İlke Altın, Türkiye'deki e-dönüşüm ortamını değerlendirirken büyük bir yükselişin yaşandığını vurguluyor. Kamu ve özel sektörde dijital dönüşümün önemli bir ivme kazandığı bu süreçte, mali dünyada dijital dönüşümün sadece matbu belgelerin dijitale dönüşümü olmanın ötesine geçtiğini ve Türkiye’nin dijital dönüşümde dünyadaki diğer ülkelere göre öncü pozisyonda olduğunu ifade ediyor.

Teknoloji ve Trendlere Yaklaşım: QNB eFinans CTO'su Aysel Kahya, teknolojik değişim sürecinde yapay zeka, IoT, siber güvenlik gibi konuların önemine değinerek, bu alanlardaki trendleri birleştirip projelere nasıl dönüştürdüklerini açıklıyor.

Bulut ve Müşteri Deneyimi: QNB eFinans CTO'su Aysel Kahya, bulut teknolojisinin müşteri büyümesine adaptasyonlarını hızlandırdığını, Salesforce ile dijital süreçlerini nasıl geliştirdiklerini, müşteri deneyimini Salesforce'un sunduğu geniş çözümlerle nasıl artırdıklarına ve Kofana Digital'in tüm süreçlerde nasıl destek verdiğine değiniyor.

Dijital Dönüşümde Temel Konular: QNB eFinans CSMO'su İlke Altın, dijital dönüşümün temel konularını ele alırken, müşteri deneyimi, dönüşüm ve gelişim konularının ayrılmaz bir bütün olduğunu vurguluyor. Müşteri bakış açısıyla dijitalleşmenin bir zorunluluk olmasının ötesinde, şirketlerin bu süreçte sağladığı verim ve müşteri alışkanlıklarındaki değişikliklerin önemine dikkat çekiyor.

Salesforce Türkiye podcast serisini Apple Podcast, Spotify ve Salesforce web sitesi üzerinden dinleyebilirsiniz.

 

Salesforce PARTNER KOFANA

Diğer Trend Raporları

Satış Süreçlerini Geliştirin 446X269

Satış Süreçlerinizi Geliştirin

Satış süreçlerini geliştirmek ve rekabet avantajı sağlamak isteyen şirketler, yeni veri analizi yöntemlerini benimseyerek, ekipleri arasındaki işbirliğini artırarak ve yapay zeka destekli araçlarla satış stratejilerini optimize ederek dönüşüme ayak uyduruyor.

Devamını Oku
Yapay Zeka Sözlüğü 446X269

İş Dünyası İçin Yapay Zeka Sözlüğü

Teknoloji dünyasındaki hızlı değişimle birlikte, iş dünyası da yapay zekanın etkileyici gücünü keşfetmeye devam ediyor. İşte bu dinamik dünyada, yapay zekanın belirleyici unsurlarına bir göz atalım:

Devamını Oku
Müşteri Etkileşimlerini Doğru Analiz Edin 446X269

Müşteri Etkileşimlerini Doğru Analiz Edin: İş Stratejilerinizi Güçlendirin

Doğru analiz edilip değerlendirildiğinde, müşteri etkileşimlerini doğru okumak işletmelerin sürdürülebilir başarıya ulaşmalarına katkı sağlar.

Devamını Oku