Salesforce PARTNER KOFANA

CDP Nedir?

Müşteri Veri Platformu (CDP), günümüzün en hızlı büyüyen pazarlama teknoloji kategorilerinden biri olarak öne çıkıyor. Pazarlamanın karşılaştığı temel zorluklardan biri olan veri ve kişiselleştirme konusundaki talepleri karşılamak amacıyla ortaya çıkan CDP, şirketler için vazgeçilmez bir çözüm sunmaktadır.

Günümüzde müşteriler, kişiselleştirilmiş deneyimler ve hızlı hizmet talep ediyor. Ancak farklı kanallar arasında tutarlılık sağlamak, müşteri verilerini birleştirmek ve gerçek zamanlı güncellemeler yapmak, birçok şirket için hala büyük bir zorluk teşkil ediyor. CDP, bu noktada devreye girerek şirketlere tüm müşteri verilerini gerçek zamanlı birleştirme ve kişiselleştirilmiş deneyimler sunma imkanı tanır.

Örnek vermek gerekirse; Amazon gelecekteki alışveriş tercihlerimizi tahmin edebiliyor, Netflix ise beğeneceğimiz dizileri büyük bir isabetle öneriyor. Müşteriler kişiselleştirilmiş deneyimler ve hızlı hizmet istiyor; şirketlerden tercihlerini içtenlikle anlamalarını bekliyorlar. Bu artık sadece bir pazarlama avantajı değil, bir zorunluluk. Biz Kofana Digital olarak Salesforce’un yapay zeka ile güçlendirdiği, CRM sisteminizle entegre şekilde çalışan CDP çözümümüzle danışanlarımızın rekabette en önde olmaları için çalışıyoruz.

CDP'nin Çalışma Prensibi:

CDP'nin temel görevi, bir şirketin farklı kaynaklardan gelen müşteri verilerini tek bir merkezi platformda birleştirmektir. Bu, müşteri etkileşimlerini tek bir müşteri kimliği altında birleştirmek ve farklı veri kümelerini entegre etmek anlamına gelir. CDP ayrıca bilinen müşteri kimliklerini (e-posta, cep telefonu gibi) anonim verilerle (çerezler, mobil cihaz kimlikleri gibi) eşleştirilerek cihazlar arası bir kullanıcı kimliği oluşturur. Birleşik müşteri profilleri oluşturulduktan sonra, CDP şirketlere bu verileri gerçek zamanlı olarak kullanma yeteneği sunar.

CDP'nin Temel Görevleri:

  • Veri Toplama: Farklı kaynaklardan gelen müşteri verilerini toplama.

  • Veri Birleştirme: Bu verileri tek bir birleşik müşteri profiline entegre etme.

  • Veri Aktivasyonu: Birleşik verileri gerçek zamanlı olarak kullanıma sunma.

  • Veri Öngörüleri: Verileri analiz ederek gelecekteki eğilimleri tahmin etme.

Müşteri Veri Platformları Ne İşe Yarar?

  • Doğru Zaman, Doğru Reklamlar: Pazarlama bütçesini daha akıllı kullanmak için birleşik müşteri profilleri, tüketicilere daha iyi hedefleme imkanı tanır. Bir müşteri ile en iyi ne zaman ve hangi platformda iletişilm kurduğunuzu CDP size birden fazla pazarlama kampanyasının sonuçlarına bakarak analiz edebilir ve söyleyebilir. Örnek olarak mail üzerinden iletilen duyurulara hızlı reaksiyon veren müşteriler ile app üzerinden iletilen push notification’a reaksiyon veren müşterilerin ayrıştırılmasını ve dijital platformlarda en aktif oldukları saat aralıklarında kendilerine iletilmesini sağlanabilir. Özellikle büyük data setlerinde yapılan iletişim çalışmalarında CDP’nin verimliliği yüksek ölçüde arttırması kaçınılmaz.

  • Kişiselleştirme: CDP, size müşteriye doğru zaman ve iletişim platformunu söylerken müşterilerinizin web sitenizdeki ve app’inizdeki çevrimiçi davranışlarına dayanarak kişiselleştirilmiş teklifler sunma yeteneği sağlar. Bu özellik sayesinde ürün portfolyonuzdaki en doğru seçkileri müşterilere sunabilir, daha hızlı geri dönüşler alabilirsiniz.

  • Analizler: CDP'nin birleştirdiği veriler, daha derinlemesine müşteri içgörüleri elde etmek için kullanılabilir. Örnek olarak müşterilerin çevrimiçi etkileşimlerine yeni bir ürüne olan ilgileri ölçülebilir, markanızı ne kadar yakından takip ettikleri incelenebilir. Bu sayede ürün veya servislerinizi kullanmayı bırakmakta olan müşteriler kolaylıkla fark edilmesini ve onları geri kazanmak için tasarlanacak yeni pazarlama kurgularında nelerin iyileştirilmesi gerektiğini verinin gücüyle dayanarak öğrenmiş olursunuz.

  • Veri Gizliliği ve Etik Kullanım: CDP'nin gücü, tüketicilerin veri gizliliği endişelerini anlama ve saygı gösterme yeteneğinde yatar. Güvene dayalı ilişkilerin temelini atan şirketler, müşteri verilerini doğru ve etik bir şekilde kullanmalıdır. Müşterinin verisi ancak kendisi izin verdiği ölçüde sisteme aktarılırken kötü niyetli hiç bir dışarıdan kullanıcının ulaşamaması için gerekli güvenlik önlemlerinin alınması şarttır. Güvenliği DNA’sına taşıyan ve her adımda gizlilik ve veri kullanım izinlerini sürece dahil eden Salesforce bu konuda şirketlere özelleştirilebilen pek çok çözüm sunuyor.

Salesforce'un CDP ürünü, müşteri verilerini birleştirme, kişiselleştirme ve analiz yapma konularında şirketlere önemli avantajlar sunar. CDP, müşterilerle daha güçlü, bağlantılı ve kişiselleştirilmiş deneyimler sağlayarak pazarlama stratejilerini güçlendirir ve şirketlerin rekabet avantajını artırır.

Salesforce’un Türkiye’deki ilk iş ortağı Kofana Digital olarak müşteri verilerini en iyi şekilde değerlendirerek, onları tanımanın ve anlamanın yanı sıra, onlara anlamlı ve kişiselleştirilmiş deneyimler sunmaya odaklanıyoruz. Salesforce’un CDP & güvenlik çözümleri için uzman ekibimiz ile iletişime geçin. 

Salesforce PARTNER KOFANA

Diğer Trend Raporları

Satış Süreçlerini Geliştirin 446X269

Satış Süreçlerinizi Geliştirin

Satış süreçlerini geliştirmek ve rekabet avantajı sağlamak isteyen şirketler, yeni veri analizi yöntemlerini benimseyerek, ekipleri arasındaki işbirliğini artırarak ve yapay zeka destekli araçlarla satış stratejilerini optimize ederek dönüşüme ayak uyduruyor.

Devamını Oku
Yapay Zeka Sözlüğü 446X269

İş Dünyası İçin Yapay Zeka Sözlüğü

Teknoloji dünyasındaki hızlı değişimle birlikte, iş dünyası da yapay zekanın etkileyici gücünü keşfetmeye devam ediyor. İşte bu dinamik dünyada, yapay zekanın belirleyici unsurlarına bir göz atalım:

Devamını Oku
Müşteri Etkileşimlerini Doğru Analiz Edin 446X269

Müşteri Etkileşimlerini Doğru Analiz Edin: İş Stratejilerinizi Güçlendirin

Doğru analiz edilip değerlendirildiğinde, müşteri etkileşimlerini doğru okumak işletmelerin sürdürülebilir başarıya ulaşmalarına katkı sağlar.

Devamını Oku