Salesforce PARTNER KOFANA

Customer Data Platform Nedir?

Müşteri Veri Platformu (Customer Data Platform), günümüzün en hızlı büyüyen pazarlama teknoloji kategorilerinden biri olarak öne çıkıyor. Pazarlamanın karşılaştığı temel zorluklardan biri olan veri ve kişiselleştirme konusundaki talepleri karşılamak amacıyla ortaya çıkan Customer Data Platform, şirketler için vazgeçilmez bir çözüm sunmaktadır.

Günümüzde müşteriler, kişiselleştirilmiş deneyimler ve hızlı hizmet talep ediyor. Ancak farklı kanallar arasında tutarlılık sağlamak, müşteri verilerini birleştirmek ve gerçek zamanlı güncellemeler yapmak, birçok şirket için hala büyük bir zorluk teşkil ediyor. Customer Data Platform, bu noktada devreye girerek şirketlere tüm müşteri verilerini gerçek zamanlı birleştirme ve kişiselleştirilmiş deneyimler sunma imkanı tanır.

Örnek vermek gerekirse; Amazon gelecekteki alışveriş tercihlerimizi tahmin edebiliyor, Netflix ise beğeneceğimiz dizileri büyük bir isabetle öneriyor. Müşteriler kişiselleştirilmiş deneyimler ve hızlı hizmet istiyor; şirketlerden tercihlerini içtenlikle anlamalarını bekliyorlar. Bu artık sadece bir pazarlama avantajı değil, bir zorunluluk. Biz Kofana Digital olarak Salesforce’un yapay zeka ile güçlendirdiği, CRM sisteminizle entegre şekilde çalışan Salesforce Data Platform çözümümüzle danışanlarımızın rekabette en önde olmaları için çalışıyoruz.

Customer Data Platform Yazılımları Nasıl Çalışır?

Customer Data Platform yazılımlarının temel görevi, bir şirketin farklı kaynaklardan gelen müşteri verilerini tek bir merkezi platformda birleştirmektir. Bu, müşteri etkileşimlerini tek bir müşteri kimliği altında birleştirmek ve farklı veri kümelerini entegre etmek anlamına gelir. Customer Data Platform ayrıca bilinen müşteri kimliklerini (e-posta, cep telefonu gibi) anonim verilerle (çerezler, mobil cihaz kimlikleri gibi) eşleştirilerek cihazlar arası bir kullanıcı kimliği oluşturur. Birleşik müşteri profilleri oluşturulduktan sonra, Customer Data Platform şirketlere bu verileri gerçek zamanlı olarak kullanma yeteneği sunar.

Customer Data Platform Yazılımlarının Temel Görevleri:

  • Veri Toplama: Farklı kaynaklardan gelen müşteri verilerini toplama.

  • Veri Birleştirme: Bu verileri tek bir birleşik müşteri profiline entegre etme.

  • Veri Aktivasyonu: Birleşik verileri gerçek zamanlı olarak kullanıma sunma.

  • Veri Öngörüleri: Verileri analiz ederek gelecekteki eğilimleri tahmin etme.

Müşteri Veri Platformları Ne İşe Yarar?

  • Doğru Zaman, Doğru Reklamlar: Pazarlama bütçesini daha akıllı kullanmak için birleşik müşteri profilleri, tüketicilere daha iyi hedefleme imkanı tanır. Bir müşteri ile en iyi ne zaman ve hangi platformda iletişilm kurduğunuzu CDP size birden fazla pazarlama kampanyasının sonuçlarına bakarak analiz edebilir ve söyleyebilir. Örnek olarak mail üzerinden iletilen duyurulara hızlı reaksiyon veren müşteriler ile app üzerinden iletilen push notification’a reaksiyon veren müşterilerin ayrıştırılmasını ve dijital platformlarda en aktif oldukları saat aralıklarında kendilerine iletilmesini sağlanabilir. Özellikle büyük data setlerinde yapılan iletişim çalışmalarında CDP’nin verimliliği yüksek ölçüde arttırması kaçınılmaz.

  • Kişiselleştirme: Customer Data Platform, size müşteriye doğru zaman ve iletişim platformunu söylerken müşterilerinizin web sitenizdeki ve app’inizdeki çevrimiçi davranışlarına dayanarak kişiselleştirilmiş teklifler sunma yeteneği sağlar. Bu özellik sayesinde ürün portfolyonuzdaki en doğru seçkileri müşterilere sunabilir, daha hızlı geri dönüşler alabilirsiniz.

  • Analizler: Customer Data Platform'un birleştirdiği veriler, daha derinlemesine müşteri içgörüleri elde etmek için kullanılabilir. Örnek olarak müşterilerin çevrimiçi etkileşimlerine yeni bir ürüne olan ilgileri ölçülebilir, markanızı ne kadar yakından takip ettikleri incelenebilir. Bu sayede ürün veya servislerinizi kullanmayı bırakmakta olan müşteriler kolaylıkla fark edilmesini ve onları geri kazanmak için tasarlanacak yeni pazarlama kurgularında nelerin iyileştirilmesi gerektiğini verinin gücüyle dayanarak öğrenmiş olursunuz.

  • Veri Gizliliği ve Etik Kullanım: Customer Data Platform'ların gücü, tüketicilerin veri gizliliği endişelerini anlama ve saygı gösterme yeteneğinde yatar. Güvene dayalı ilişkilerin temelini atan şirketler, müşteri verilerini doğru ve etik bir şekilde kullanmalıdır. Müşterinin verisi ancak kendisi izin verdiği ölçüde sisteme aktarılırken kötü niyetli hiç bir dışarıdan kullanıcının ulaşamaması için gerekli güvenlik önlemlerinin alınması şarttır. Güvenliği DNA’sına taşıyan ve her adımda gizlilik ve veri kullanım izinlerini sürece dahil eden Salesforce bu konuda şirketlere özelleştirilebilen pek çok çözüm sunuyor.

Salesforce'un Data Cloud ürünü, müşteri verilerini birleştirme, kişiselleştirme ve analiz yapma konularında şirketlere önemli avantajlar sunar. CDP, müşterilerle daha güçlü, bağlantılı ve kişiselleştirilmiş deneyimler sağlayarak pazarlama stratejilerini güçlendirir ve şirketlerin rekabet avantajını artırır.

Salesforce’un Türkiye’deki ilk iş ortağı Kofana Digital olarak müşteri verilerini en iyi şekilde değerlendirerek, onları tanımanın ve anlamanın yanı sıra, onlara anlamlı ve kişiselleştirilmiş deneyimler sunmaya odaklanıyoruz. Salesforce’un Data Cloud & güvenlik çözümleri için uzman ekibimiz ile iletişime geçin. 

Salesforce PARTNER KOFANA

Diğer Trend Raporları

Siparişlerinizi Doğru Yönetin Salesforce Sipariş Yönetimi Süreçleri 446X269

Salesforce Sipariş Yönetimi Süreçleri

Salesforce Commerce Cloud ile sipariş yönetimini optimize edin, müşteri memnuniyetini ve işletme verimliliğini artırın.

Devamını Oku
Sales Funnel (Satış Hunisi) Nedir 446X269

Sales Funnel (Satış Hunisi) Nedir?

Satış hunisini Salesforce araçlarıyla optimize edin, müşteri ilişkilerini güçlendirin ve satış performansını artırın.

Devamını Oku
Güvenilir Veriye Nasıl Ulaşabiliriz 446X269

Güvenilir Veriye Nasıl Ulaşabiliriz?

Salesforce Veri Durumu ve Analitik Raporu ile veriye dayalı kararlar alarak rekabet avantajı kazanın. Güncel bilgileri ve stratejileri öğrenin.

Devamını Oku