Salesforce PARTNER KOFANA

Akkim, Salesforce ile Kimya sektöründe bir adım öne geçiyor.

AKKİM Kimdir?
Türkiye’nin öncü kimyasal madde üreticisi Akkim Kimya, 1977’de Yalova’da kurulmuştur. 1000’i aşkın çalışanı ile 5 farklı lokasyonda üretim yapan Akkim, ürün çeşitliliğiyle kimya sektöründe özel bir yere sahiptir. Akkim, klor-alkali ve türevleri, peroksitler, metilaminler, persülfatlar, bisülfitler, karboksimetil selüloz, silikon polimerleri, tekstil yardımcı maddeleri, kâğıt ve su kimyasalları, yapı kimyasalları ve plastik katkılarını kapsayan geniş ürün yelpazesiyle 6 kıtada 70’den fazla ülkeye hizmet veren bir kimya şirketidir. Temel kimyasallar ve performans kimyasallarında birçok üründe pazar lideri olan şirket; temizlik, hijyen, su arıtma, tekstil, kâğıt, endüstriyel kaplamalar, inşaat, plastik, gıda, metal, enerji, deterjan, sondaj ve madencilik sektörlerinin çözüm ortağıdır. 

ÇIKIŞ NOKTASI
Akkim; satış ekiplerini, dağınık bir yapıda farklı platformlar üzerinden takip ediyordu. Numune gönderimlerinin takibi, hedef gerçekleşen ve müşteri detayı takip edilebilir değildi.

SONUÇ
Tüm veriler tek platforma taşınarak, bilgiye erişim kolaylaştı. Hedef gerçekleşen, mobil arayüzler, aktivite takibi ve iş akışları sayesinde efektif bir süreç yönetimi hayata geçti.


Kırılım Noktaları  
- Firmanın satış operasyonu excel üzerinde ağır işleyen süreçler ile yönetilmeye çalışılıyordu. 
- Sahada rekabet bilgisi toplanamıyordu veya yeni bir kimyevi ürün geliştirilmesi için pazar bilgisi toplamak ve raporlamak mümkün değildi.
- Sahada mobil olarak işlem yapılamıyordu. Saha satışı hantal ve takip edilemez durumdaydı.
- Excel ve diğer yöntemler kullanılarak veri aktarımı yapılırken insan faktörüne bağlı hatalar ortaya çıkıyor, kaynağını bulmak zor olabiliyordu.
- Gönderilen numunelerin satışa katkısı takip edilemiyordu. 

Solution 
- Sales Cloud ürünü konumlandırılarak ERP ile entegre satış operasyonları devreye girdi. Anlık olarak ölçülebilir veri girişi ve raporlama sağlandı.
- Sahadan toplanan rekabet bilgisi analiz edilmeye ve pazarda yeni üretimine geçmesi planlanan ürünlerin muadilleri hakkında bilgi toplanmaya başlandı.
- Saha ekipleri satış süreçlerinin tamamını hızlı ve kolay erişilebilir mobil platforma taşıdılar; onay, stok ve müşteri geçmişi takibi kolaylaştı ve hızlandı
- Her veri salesforce havuzunda tek noktadan takip edilebilir ve anlamlandırılabilir hale geldi.
- Numuneler fırsat adımına eklenerek , satış döngüsüne dahil edildi.

 

Salesforce PARTNER KOFANA

Diğer Case Studies

Şirket Değerini Salesforce Ile Arttırmak Mümkün Mü

Amerikan Hastanesi, satış ekibini Salesforce ile yönetiyor!

Amerikan Hastanesi'nin operasyonel süreçleri Salesforce ile daha verimli.

Devamını Oku
Borusan 446 269Px

Borusan Otomotiv Bayi ve Satış Süreçlerini Salesforce ile Güçlendiriyor.

Borusan Otomotiv'in müşteri data yönetimi geliştirilerek uçtan uca müşteri yolculukları tasarlandı.

Devamını Oku