Salesforce PARTNER KOFANA

Pazarlama Otomasyonu 101

Müşterilerle etkileşim, işletmelerin başarısı için oldukça elzem bir faktör. Günümüzün rekabetçi pazarında, müşteri deneyimi ve kişiselleştirilmiş iletişim, müşteri sadakatini kazanmanın ve yeni müşteriler çekmenin güçlü bir yoludur. Bu konuda yapılan bir araştırma müşterilerin %56’lık kısmının kendilerine sunulan tekliflerin kişiselleştirilmiş olmasını tercih ettiklerini göstermektedir. Üstelik bu oran 2020’den bu yana %4 yükselmiştir. Bu yüzden hedef kitlenin yarıdan fazla kısmının kişisel reklam beklentisinde olması, işletmelerin CRM platformlarını etkili şekilde kullanmasını ve müşterilerini daha iyi tanıyabilmesini gerektirmektedir. Salesforce'un hizmetleri arasında bulunan Marketing Cloud, işletmelere müşterileriyle daha etkili bir şekilde iletişim kurma ve etkileşimlerini geliştirme fırsatı sunar. İçeriğimizde, Salesforce Marketing Cloud'un temel özelliklerini inceleyerek, pazarlama otomasyonlarının kullanım nedenlerini, avantajlarını ve müşteri etkileşimini nasıl iyileştirdiğini anlatacağız.

1. Daha İleri Kişiselleştirme İmkanları:

Kişiselleştirilmiş içerikler, son zamanların en trend dijital pazarlama stratejileri içerisinde büyük bir öneme sahiptir. Kişisel içerikler, rakipleri arasında markaların daha yüksek tıklama oranına sahip olmalarına yardımcı olur. Alakasız içeriklerin azalması, kullanıcıların piyasaya yeni sürülen ürünlerden kolayca haberdar olması ve çevrimiçi alışverişin daha hızlı ve kolay hale gelmesi; kişiselleştirilmiş içeriklerin avantajlarına örnek gösterilebilir. Salesforce Marketing Cloud, kişiselleştirme alanında önemli gelişmeler sunmaktadır. Müşterilerinizin alışveriş geçmişi, tercihleri ve davranışları hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilir ve bu verileri kullanarak özelleştirilmiş iletişimler oluşturabilirsiniz. Örneğin, bir müşterinin daha önce satın aldığı ürünleri göz önünde bulundurarak onlara öneriler sunabilirsiniz.

2. Akıllı Gönderiler ve Saatler:

Salesforce Marketing Cloud, gönderilerinizi daha fazla müşteriye ulaştırmak ve açılma oranlarını artırmak için akıllı gönderi ve saat özellikleri sunar. Bu özellikler, müşterilerinizin etkileşimde bulunduğu en iyi zamanları ve günleri analiz eder ve bu bilgilere dayalı olarak otomatik olarak gönderilerinizi optimize eder.

3. Gerçek Zamanlı Veri Entegrasyonu:

Veri, pazarlama stratejilerinin temelidir. Salesforce Marketing Cloud, gerçek zamanlı veri entegrasyonu yetenekleri sunar. Bu, müşteri verilerinizi anlık olarak güncellemek ve gerçek zamanlı kampanyalar oluşturmak için son derece değerli bir özelliktir. Müşterilerinizin anlık davranışlarına yanıt vermek için daha hızlı hareket edebilirsiniz.

4. Yenilikçi Görsel Tasarım Araçları:

Sosyal medya kullanım sıklığının son yıllarda geldiği nokta ile insanların okuduğu şeylerde görselliğe verdikleri önemin arttığını söyleyebiliriz. Özellikle storyler, postlar, videolar gibi pek çok görsel içerik türü, ürün pazarlayan işletmeler için oldukça mühim bir hale geldi. Bu nedenle görsel içeriklerinizi etkileyici bir şekilde sunmanız müşterilerinizin dikkatini çekecek, websitenizi ziyaret ederek alışveriş yapmalarını sağlayacaktır. Salesforce Marketing Cloud, daha kullanıcı dostu ve yaratıcı görsel tasarım araçları sunar. Bu sayede, çekici ve dikkat çekici e-postalar, mesajlar ve kampanyalar oluşturabilirsiniz.

5. İşbirliği ve Takım Çalışması Kolaylığı:

Müşteri etkileşimlerini yönetmek bir ekip işidir. Salesforce Marketing Cloud, takım üyeleri arasında işbirliğini kolaylaştıran ve kampanyaların daha etkili bir şekilde planlanmasına yardımcı olan araçlar sunar. Bu, ekip üyelerinin daha iyi koordine olmasını sağlar ve nihai olarak daha başarılı kampanyaların müşteriler ile buluşturulmasına yardımcı olur.

Özetlemek gerekirse, Salesforce Marketing Cloud’un özellikleri, müşteri etkileşiminin daha kişiselleştirilmiş, veri odaklı ve etkili hale getirilmesine yardımcı olur. Bu özellikler, işletmelerin müşterileriyle daha yakın ve anlamlı ilişkiler kurmalarını sağlar ve rekabetçi pazarda destekler.

Salesforce PARTNER KOFANA

Diğer Trend Raporları

GKFX 446 269Px

CRM ile Akıllı Tedarik Zinciri Yönetimi: Müşteri Odaklı Bir Yaklaşım

Akıllı tedarik zinciri yönetimi, tedarik zincirinin her aşamasında veri analitiği, yapay zeka ve diğer teknolojileri kullanarak daha verimli ve esnek bir şekilde çalışmasını sağlayan bir yaklaşımdır.

Devamını Oku
Yapay Zeka Çağında Verinin Gerçek Potansiyeli 446X269px

Yapay Zeka Çağında Verinin Gerçek Potansiyeli

Doğrulanmış, kaliteli veri artık sadece günlük raporlamalar için önemli değil, yapay zeka (AI) gibi teknolojilerin gücünü ortaya çıkarmak için de kritik bir unsur haline geldi

Devamını Oku
Otomasyon Ve Entegrasyon 446X269px

Otomasyon ve Entegrasyon Çözümleriyle Operasyonel Verimliliği Arttırma

Salesforce'un sunduğu çeşitli bulut çözümleri, işletmelerin operasyonel verimliliğini artırmak ve rekabet avantajı elde etmek için güçlü bir araçlar seti sunar. Salesforce Türkiye iş ortağı Kofana Digital ile sektör liderlerinin CRM ve müşteri 360 stratejilerini öğrenin.

Devamını Oku