Salesforce PARTNER KOFANA

Dijital Dönüşümde 2024'ün Öne Çıkanları

Dijital dönüşüm, günümüz organizasyonları için artık hayati bir önem taşıyor. Yapay zeka ile gelen değişim dalgasının ivmesi IT liderlerini yeni stratejiler çizmeye ve müşterilerin her geçen gün değişen ihtiyaçlarına uyum sağlamayı zorunlu bırakıyor. İş dünyasındaki karmaşık yapılarda veri akışını ve uygulama programlama arayüzlerini (API'ler) bağlama ve yönetme konusunda kritik bir rol oynayan entegrasyon platformu Mulesoft’un “Connectivity Benchmark Report” araştırması, bu değişen manzaranın ana hatlarını çiziyor ve dijital dönüşümün geleceğine ışık tutuyor. İşte bu rapordan öne çıkan bazı ipuçları:

Dijital Dönüşümün Evrimi

Rapora göre, IT liderlerinin %87’si dijital dönüşümün doğasının değiştiğine inanıyor. Bu değişimde, yapay zeka (AI) ve veri entegrasyonunun oynadığı rol oldukça belirleyici. Ancak, organizasyonların hala veri sistemlerini uyumlu hale getirme ve AI teknolojilerini etkin bir şekilde kullanma konusunda zorlandıkları görülüyor. Bu, müşteri beklentilerinin karşılanması ve rekabet avantajı elde etmek için yeni çözümlere olan ihtiyacı vurguluyor.

Verimlilik için Stratejideki Değişim

IT liderleri, geleneksel DevOps uygulamalarından uzaklaşarak daha esnek ve yeniden kullanılabilir çözümlere odaklanmaya başladılar. API'lar ve mikroservisler mimarisi gibi çözümler, iş akışlarını optimize etmek ve bağlantı zorluklarını aşmak için önemli bir role sahip.

IT Liderlerinin Rolü

Yapay zeka ve otomasyonun yükselişi ile birlikte, etkili IT liderliği daha da önemli hale geldi. IT liderleri, organizasyonların dijital dönüşümünü yönlendirmek ve yeni teknolojileri benimsemek konusunda kritik bir rol oynuyorlar. Bu, açık iletişim ve stratejik yönlendirme gerektiriyor.

Müşteri Beklentilerinin Karşılanması

Müşterilerin şirketlerle etkileşim şekli önemli ölçüde değişti. AI destekli chatbot’lar müşteri hizmetlerinin yerini alırken, paket/kargo/teslim/iade gibi süreçlerin dijital ortamlardan takip edilebildiği bir dünyaya geçiş yaptık. Ancak, organizasyonların hala tüm kanallarda tamamen bağlantılı bir kullanıcı deneyimi sağlamak konusunda zorlandıkları görülüyor. Müşteri beklentilerini karşılamak için organizasyonların daha iyi entegre edilmiş sistemler ve olağanüstü deneyimler sunmaları gerekiyor. 

Peki sürdürülebilir, çok kanallı, gerçek zamanlı müşteri deneyimini mükemmelleştirmek için firmalar ne yapmalı?

Bunun cevabı şirketlerin kendileri için en doğru CDP’yi, Customer Data Platformu kurmasından geçiyor. Her müşterinin tek, tutarlı ve eksiksiz görünümünü oluşturmanın, gerçekten kişiye özel hizmet deneyimi yaşadığını hissettirmek için anahtarı. Dünya’daki global oyuncular da bunun farkında. 

Mordor Intelligence’ın 2028 öngörüsüne göre 2023’te 2.12 milyon dolar olan CDP pazar büyüklüğünün 2028 yılında 7.91 milyon dolar olması bekleniyor.

Gelecek Neler Getirecek?

Dijital dönüşümün hız kesmeden devam edeceği kesin. Bu süreçte, IT liderlerinin otomasyon ve API kullanımını artırarak verimliliği artırmaları ve organizasyonları başarıya taşımaları kritik bir öneme sahip olacak. Verilerin entegrasyonu, yapay zeka çözümlerini uygulamak isteyen kuruluşlar için en büyük zorluk olmaya devam ediyor; raporda liderlerin %95'inin veri entegrasyonunun yapay zeka uygulaması için en büyük engel olarak gördüğünü ortaya çıkarıyor. Engellere rağmen IT liderlerinin %42'si 2024 yılı içerisinden yapay zeka veya makine öğrenimi (ML) çözümlerini benimsemeyi planladıklarını vurguluyorlar. Ancak önümüzde kat edilmesi gereken uzun bir yol var, araştırmaya göre çoğu şirkette operasyonel uygulamaların yalnızca %28'i şu anda yapay zeka ile bağlantılı.

2024'ün öne çıkanları, organizasyonların dijital dönüşüm sürecinde karşılaştıkları zorlukları aşmada ve fırsatları değerlendirmede IT ekiplerinin önemini ortaya koyuyor. Bu zorluklarla başa çıkmak ve fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek için organizasyonların esneklik çözümler geliştirmeleri ve teknolojiyi doğru bir şekilde kullanmaları gerekiyor.

Salesforce PARTNER KOFANA

Diğer Trend Raporları

GKFX 446 269Px

CRM ile Akıllı Tedarik Zinciri Yönetimi: Müşteri Odaklı Bir Yaklaşım

Akıllı tedarik zinciri yönetimi, tedarik zincirinin her aşamasında veri analitiği, yapay zeka ve diğer teknolojileri kullanarak daha verimli ve esnek bir şekilde çalışmasını sağlayan bir yaklaşımdır.

Devamını Oku
Yapay Zeka Çağında Verinin Gerçek Potansiyeli 446X269px

Yapay Zeka Çağında Verinin Gerçek Potansiyeli

Doğrulanmış, kaliteli veri artık sadece günlük raporlamalar için önemli değil, yapay zeka (AI) gibi teknolojilerin gücünü ortaya çıkarmak için de kritik bir unsur haline geldi

Devamını Oku
Otomasyon Ve Entegrasyon 446X269px

Otomasyon ve Entegrasyon Çözümleriyle Operasyonel Verimliliği Arttırma

Salesforce'un sunduğu çeşitli bulut çözümleri, işletmelerin operasyonel verimliliğini artırmak ve rekabet avantajı elde etmek için güçlü bir araçlar seti sunar. Salesforce Türkiye iş ortağı Kofana Digital ile sektör liderlerinin CRM ve müşteri 360 stratejilerini öğrenin.

Devamını Oku