Salesforce PARTNER KOFANA

Üretim ve Lojistikte Salesforce: Geleceğe Yönelik İleri Adımlar

Salesforce ve Salesforce Türkiye iş ortağı Kofana Digital iş birliğiyle, üretim ve lojistik sektörlerine özel, CRM ile strateji ve süreç geliştirme etkinliği 11 Ocak'ta Madhu's İstanbul, Swissotel İstanbul'da sektör liderlerinin katılımıyla gerçekleşti.

Etkinlik Salesforce Senior Account Executive Mehmet Çiçek ve Kofana Digital’den Solution Engineer Canberk Arda ile lojistik ve üretim sektörlerindeki yeni gelişmeleri, CRM uygulamalarındaki sektörel çözümleri ve yeni stratejileri masaya yatıran paneller ile başladı. Müşteri Başarı Hikayeleri bölümünde ise Kofana Digital müşterileri Mars Logistics Pazarlama ve Satış Mükemmelliği Yönetmeni Tuğba Düşden, Karınca Logistics CMO’su Gürkan Doğan ve Bonna Dijital Dönüşüm ve Bilgi Teknolojileri Müdürü Nazceren Çeker Kofana Digital danışmanlığı ile Salesforce tecrübelerini katılımcılara aktardılar.

Tüm katılımcılarımıza ve etkinlikte bize katılarak tecrübelerini paylaşan tüm müşterilerimize teşekkür ederiz. Üretim ve lojistik sektörlerindeki şirketlerin dijital dönüşüm süreçlerine dair gelişmeleri ve dünyanın 1. numaralı CRM sistemi Salesforce'un gelecek vizyonunu merak ediyorsanız Kofana Digital'i takipte kalın.

 

 

1
Salesforce PARTNER KOFANA

Diğer Trend Raporları

Satış Süreçlerini Geliştirin 446X269

Satış Süreçlerinizi Geliştirin

Satış süreçlerini geliştirmek ve rekabet avantajı sağlamak isteyen şirketler, yeni veri analizi yöntemlerini benimseyerek, ekipleri arasındaki işbirliğini artırarak ve yapay zeka destekli araçlarla satış stratejilerini optimize ederek dönüşüme ayak uyduruyor.

Devamını Oku
Yapay Zeka Sözlüğü 446X269

İş Dünyası İçin Yapay Zeka Sözlüğü

Teknoloji dünyasındaki hızlı değişimle birlikte, iş dünyası da yapay zekanın etkileyici gücünü keşfetmeye devam ediyor. İşte bu dinamik dünyada, yapay zekanın belirleyici unsurlarına bir göz atalım:

Devamını Oku
Müşteri Etkileşimlerini Doğru Analiz Edin 446X269

Müşteri Etkileşimlerini Doğru Analiz Edin: İş Stratejilerinizi Güçlendirin

Doğru analiz edilip değerlendirildiğinde, müşteri etkileşimlerini doğru okumak işletmelerin sürdürülebilir başarıya ulaşmalarına katkı sağlar.

Devamını Oku