1-Kofana olarak ne zaman kuruldunuz? Şirketinizden bahsedebilir misiniz?

2012 yılında Türkiye pazarında faaliyet göstermeye başladığımızda Salesforce.com dışında, sektördeki diğer çözüm sağlayıcı firmaların bulut alanında değerlendirilebilecek çözümleri yoktu, bu alanda adım atma hedefleri vardı. Ancak salesforce.com 1999 yılında bu pazara girmiş, kurumsal bulut bilişim çözümlerinin temellerini atmış firma olarak bu alanda 13 yıldır hizmet vermekte, sektör standartlarını belirlemekte ve liderlik etmekteydi. Biz de 2012 yılında Salesforce.com bayrağını Türkiye’de taşımaya karar verdik. Bulut Bilişim ve CRM alanlarında lider konumdaki Salesforce.com Türkiye’de çok merak edilen, beğenilen ancak detayları çok da bilinmeyen bir çözümdü. Biz de Salesforce’un tek yetkili satıcısı olduğumuz günden bu yana şirketin bulut çözümlerini tanıtmaya başladık. Gerek bulut çözümlerinin gerekse Salesforce’un Türkiye’de yeni olmasının yararını gördüğümü gibi zorluklarını da yaşadık. Avantajımız, Salesforce’un dünyaca tanınması ve artık Türkiye’de de aboneliğinin ve hizmetlerinin alınabiliyor olmasıydı. Temel zorluk ise, bulut kavramının Türkiye’de çok yeni olması ve bu konuyu müşterilerimize yeni bir yaklaşım olarak anlatmak oldu. Bugün artık birçok şirket bulutun önemini, avantajlarını daha iyi bilir ve bu alanda yatırım yapmayı arzu eder konuma geldiler. Diğer yandan sektördeki diğer çözüm sağlayıcı firmalar da bu alandaki çözümlerini sunmaya ve bulutun önemini anlatmaya başladılar. Tüm sektörde bulut çözümlerinin daha çok kabul görmesi ve konuşulması, kurulduğu günden beri bu alanda çözüm sunan Salesforce.com’u ve sunduğumuz hizmetleri, deneyimi daha çok ön plana çıkardı ve bize ciddi avantaj sağladı. 2012’den bu yana çok güçlü müşteriler kazandık, onlarla yaptığımız başarılı projeler de bize ivme kazandırdı. Bu başarılı projeler sayesinde hem ekibimizi genişletme imkanı bulduk, hem de odağımızı bu projeler doğrultusunda belli sektörlere çevirdik.

Salesforce’un Türkiye’deki yetkili satıcısı olan Kofana, 2012 yılında kurulduğu günden itibaren başladığı faaliyetlerini 2014 yılında daha da hızlandırdı. Dünyada CRM uygulamaları denince akla gelen ilk şirket olan Salesforce’un gücünü Türkiye’de müşterilerine sunan şirket, bulut kavramının Türkiye’de daha fazla yerleşmesiyle pazarda daha hızlı büyümeye başladı.

2-Ürün ve hizmetleriniz nelerdir? Şu anda kaç şirkete hizmet veriyorsunuz?

Kofana’in ana faaliyet alanı Salesforce.com çözümleri ve Salesforce.com platformunda işortakları tarafından geliştirilen çözümlere ilişkin hizmet sunmak.

Altı ana alanda faaliyet gösteriyoruz. Bunlar satış, servis, pazarlama, BT Yönetimi, Appexchange çözümlerinin devreye alınması ve geliştirme platformu. Salesforce’un ilk çıkış noktası, satış gücü otomasyonu. Servis yönetimi, müşteri hizmetleri, e-posta, sosyal ve mobil pazarlama, bulut uygulama geliştirme, kurumsal sosyal ağ, BT yardım masası hizmetleri ve bulut bilişim uygulamaları pazar yeri olan Appexchange ürünlerimiz içinde yer alıyor. Appexchange platformumuzda 1700’ün üstünde kurumsal uygulama bulunuyor. Müşterilerimizin istekleri doğrultusunda geliştirdiğimiz bu uygulamalarla onların yanında çözüm ortağı olarak yer alıyoruz. Çözümlerimiz ve ürünlerimiz daha çok CRM alanına yoğunlaşıyor.

Sunduğumuz çözümlerle L’oreal Türkiye’den Pronet ve Waternet’e, Karel’den, ING Bank, Dominos, Trendyol ve Ataşehir Belediyesi, Nestle gibi çeşitli şirket ve sektörlere CRM, Sosyal Medya ve BT Yönetimi hizmetleri sunuyoruz, şu anda 40’ın üzerinde önemli projeye imza atmış durumdayız. 2014 yılında büyümeye devam ederek hem mevcut müşterilerinde yeni projelere imza atmayı hem de yeni müşterileri salesforce.com ile buluşturmayı hedefleyerek, sunduğumuz çözümlerle sektörde farklılaşıyoruz.

Kofana kurulduğu günden bu yana yükselen bir ivmeyle müşterilerine CRM alanında çözüm ve hizmetler sunarak salesforce.com’un Dünya’daki lider konumuna Türkiye’de de ulaşmayı hedefliyor.

3-Türkiye’de sektörün büyüklüğü nedir? Siz kendinizi sektörde nasıl konumlandırıyorsunuz?
4-Pazarda nasıl farklılaşıyorsunuz?

Kofana olarak 20 Milyar dolarlık CRM pazarının lideri olan Salesforce’un çözümlerini Türkiye pazarına sunuyoruz. Salesforce dünyada en çok tercih edilen CRM çözümü. Geçtiğimiz yıl %30 büyüme ile en hızlı büyüyen ve Pazar payını en çok arttıran şirket konumunda. Biz de bu çözümleri Türkiye pazarında temsil ederek, ülkemizdeki kurumların çözümü daha yakından tanımalarını ve lokal destek ile devreye almalarını sağlıyoruz. Dünya’daki en iyi uygulama örneklerini referans alarak müşterilerimizin bu önemli deneyimlerden faydalanmalarına destek oluyoruz. Bu sayede ülkemiz firmaları Salesforce’un lider CRM çözümlerinden faydalanmalarına katkıda bulunuyoruz. Salesforce’u diğer çözümlerden ayıran en önemli özellikler; yenilikçilik, sosyal medyanın tüm süreçlere dahil edilebilmesi, mobil kullanımdaki gücü ve bulut çözümü olması. Sosyal medyanın her gün artan önemini gören Salesforce hem tüm satış, servis, pazarlama süreçlerine etkin bir şekilde sosyal medya paylaşımların dahil edilmesini sağlıyor, hem de Radian6 sosyal medya analiz, dinleme ve etkileşim çözümü ile 750 milyon kaynağı dinleyerek en geniş kapsamlı sosyal medya analizi imkanını sunuyor. Yenilikçilik bugün tüm şirketler için çok önemli, Salesforce 3 yıl üst üste dünyanın en yenilikçi şirketi seçilerek kullanımı kolay, tüm süreçlerin mobilde yönetilebildiği, en zengin fonksiyonlu CRM çözümü olarak kurumlara işlerini her an her yerden kolaylıkla yönetme imkanı getiriyor. Tüm mobil platformlarda erişilebilen Salesforce günümüz ihtiyaçlarına en uygun CRM çözümü. Bulut çözümü olması sebebi ile donanım, yazılımı uzun süreli proje maliyetlerine gerek kalmadan hızlıca devreye alınabiliyor. Türkiye’de Experteam kaynakları ile birlikte 300 kişilik bir kadro ile kurumlara hizmet verebiliyoruz.
Ayrıca fiyat rekabetinin çok yoğun olduğu özellikle büyük yatırım maliyetlerinin sorgulandığı rekabetçi ortamda Salesforce minimum maliyetle, kısa sürede, hızla devreye alınabilmesiyle en hızlı yatırımın geri dönüşünü sağlayan CRM ve Platform çözümü olarak ortaya çıkıyor.
Abonelik yöntemiyle çalışan Salesforce kullanıma hazır bir ortam sunuyor. Klasik sistemlerde karşılaşılan donanım, veritabanı, yazılım, bakım, versiyon güncelleme, felaket merkezi, teknik destek gibi ilave maliyet ve yatırım kalemlerini ortadan kaldırarak firmalara toplam sahip olma maliyetinde avantaj sağlamaktadır.

Şubat 2014 IDC Platform araştırmasına göre,

• Salesforce ile geliştirilen uygulamalar için yatırımın geri dönüşü %520
• Pazara erişim süresi %70 daha hızlı
• BT maliyetlerini düşürürken uygulama geliştirme kapasitelerinde %44 artış
• Altyapı maliyetlerinde %75-85 azalma sağlamaktadır.

5-Bulut bilişimin sizin işleriniz içindeki payı nedir? Bu rakamda son iki yılda ne kadarlık bir artış oldu?

Kofana’in kuruluş amacı Türkiye’nin Lider Bulut Bilişim Şirketi olmak. Şirketimizin tüm iş odağı Bulut Bilişim çözümleri, kurulduğumuz günden bu yana %100 Bulut Bilişim.

6-2014 yıl sonuna kadar ne kadarlık bir büyüme hedefliyorsunuz? 2015 yılı büyüme hedefiniz nedir?

Belirlediğimiz hedefler ışığında, 2013 sonunda koyduğumuz yüzde 100 oranında büyüme yolunda ilerliyoruz. 2012 sonunda Kofana’i kurduğumuzdan bu yana 40’ın üzerinde çok değerli müşteride birçok başarılı proje gerçekleştirdik ve bu projelerin hepsi bize referans olan çalışmalar oldu. 2014 yılı bizim için daha yavaş başladı, yaz aylarında yeni müşteri ve yeni projeler ekleyerek büyümemiz hızlı ivmesine tekrar kavuştu. 2015 içinde %100 büyüme hedeflediğimizi söyleyebiliriz.

7-Önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladığınız yeni projeleriniz nelerdir?

Salesforce.com Dünya’da Sosyal CRM kavramına liderlik eden bu alanda tüm CRM süreçlerini destekleyen firma. 2015 yılı için en önemli hedeflerimiz arasında Sosyal CRM kavramının Türkiye’de daha çok bilinir, kullanılır ve faydalanılır konuma gelmesini sağlamak, bu alanda lider olmak.

Dünya’da sosyal medyada ulaşılan en son nokta olarak belirlenen Salesforce.com ile gerçekleştirilen KLM Sosyal CRM yaklaşımını Türkiye’de de uygulayabilmek ve Türkiye’deki önemli markalara bu alanda mükemmel müşteri deneyimi hizmeti sunabilmek.

Bulut Bilişim sektörde bulunan bizler için her ne kadar çok önemli, Dünya bilişim sektörünün hızla ilerlediği alan olsa da Türkiye için hala çok yeni. Önümüzdeki dönem için en önemli hedefimiz Türkiye’de de bulut bilişimin yaygınlaşması ile daha çok kurumun Salesforce.com ve Bulut Bilişim’in sunduğu faydalardan maksimum yararlanmasını sağlayacak projeler gerçekleştirmek.

8-Önümüzdeki dönemde sektörde öne çıkacak trendler nelerdir?

– Sosyal CRM
– Giyilebilir Cihazlar
– Mobil, mobil, mobil

Günümüzde müşterilerinize ulaşabilmenin yolları farklılaşıyor. Sadece kişiler değil cihazların da müşterinize ulaşmanın farklı yollarını sunuyor. Örneğin size özelleştirilmiş Coca- Cola’nızı Salesforce üzerinden siparişini verebiliyor en yakın Coca- Cola makinasından alabiliyorsunuz ve sosyal mecralarda bu keyifli anınızı paylaşabiliyorsunuz.

Giyilebilir cihazlar sayesinde saatinizden Salesforce.com’da kayıtlı müşterinizi arayabiliyor veya tablet üzerinde ürününüzün Demosunu yapabiliyorsunuz. Buda sürekli sahada olan satış ve servis elemanlarınızın doğru bilgilere eş zamanlı ulaşmasını ve yöneticilerine hızlı bir şekilde rapor ulaştırmasını sağlıyor.

Mobil, her zamanki gibi en önemli alanlar arasında kalmaya devam edecek. Mobil salesforce.com’un en önemli parçaları arasında. Tüm çözümleri mobilde kullanabilmek kurumlar hız, çeviklik ve daha çok büyüme kazandırıyor.

9-Bulut bilişimin şirketlere maliyeti nedir?

Bulut bilişim size 7/25 yazılım, donanım, bakım, güvenlik, işinizin işin uzmanları tarafından her an canlı tutulması imkanını sağlıyor. Sizi beklenmeyen bakım, versiyon güncelleme, ekstra proje maliyetleri, yoğun eğitim süreçleri gibi yüksek maliyetlerden kurtarıyor.

Bulut Bilişim sadece yazılım değil, bir iş yapış biçimi. En iyi çözüme, en kısa zamanda, en iyi şekilde ulaşmanızı, güvenliği yüksek ortamlarda verinizin korunmasını sağlıyor. Sizin içn en yüksek standartlardaki teknoloji yatırımları yapılıyor ve siz sadece işinize odaklanıyorsunuz.

Bulut çözümlerinin genel yararı, donanım ve yazılım lisansına yatırım yapmaksızın ve bunların tedarik/kurulum sürelerine katlanmaksızın çözümü kullanıma açma olanağını sunmalarıdır. Çözümler, aylık/yıllık abonelik modeliyle sunulmakta ve genelde kullanıcı sayısı üzerinden ücretlendirilmektedir.

Donanım, bakım, versiyon güncelleme, yeni versiyona geçiş projeleri gibi masraflardan muaf oluyorsunuz.

10-Bulut bilişim kullanan şirketlerin performansı nasıl etkileniyor? Ciroya, kara, verimliliğe nasıl bir etkisi var?

Salesforce’un yarattığı farklılıklardan bazıları; uygulama mimarisi sayesinde sanki müşteriye özel uygulamaymış gibi uyarlanabilmesi, beraberinde gelen güçlü geliştirme platformunda çok özel uygulamaların geliştirilebilmesi, çevik proje yaklaşımlarına uyumu sayesinde çok hızlı bir şekilde devreye alınabilmesi sayılabilir. Ayrıca, Salesforce1 mimarisi sayesinde, standart ya da özel tüm ekranları, ayrı bir mobil uygulama gerektirmeksizin mobil cihazlarda kullanma olanağına sahibiz. Bu farklar, ciddi bir maliyet avantajı ve özgürlük getiriyor.

Salesforce.com sezgisel kullanım sunuyor. Sistemin başına oturduğunuzda neyi, nasıl yapacağınız konusunda sizi bilgilendiriyor, günlerce süren kullanıcı eğitimleri gerekmiyor, kullanıcı dostu. Salesforce.com, sosyal medyayı tüm süreçlerinin içine dahil ediyor. Çünkü kullanıcılar şikayetlerini, mutluluklarını, kızgınlıklarını sosyal medyada paylaşıyorlar ve bu paylaşımlar tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük kitlelere yayılabiliyor. İki yıl önce Radian6 adlı sosyal medya dinleme çözümünü satın alan Salesforce.com, bugün 750 milyon sosyal mecrayı dinliyor ve her hafta buna 5 milyon mecra ekleniyor. Dolayısıyla sosyal medya dinlemenin CRM süreçlerinde kullanılması anlamında da ayırt edici çözümler sunuyor. Salesforce.com ile sosyal medyadaki paylaşımları şikayet ya da satış fırsatı olarak tanımlayabiliyorsunuz. Ayrıca kişinin Linkedin, Facebook, Twitter profili, iletişim ağındaki kişiler gibi bilgilere de ulaşma imkanı sunuyor.

Salesforce.com başka hiçbir bulut CRM çözümünde olmayan ve Appstore, Google Play benzeri bir Pazar yeri sunuyor. AppExchange adındaki bu platformda 1700 firma Salesforce.com teknolojilerini kullanarak çeşitli uygulamalar geliştiriyor, uygulamalar Salesforce.com platformuyla entegre olarak çalışıyor.
Salesforce.com her yıl müşterilerine bağımsız kurumlar aracılığı ile salesforce.com projelerinden kazanımları ile ilgili anketler yaptırarak müşteri memnuniyet ölçümleyerek paylaşıyor. Salesforce.com kullanan müşterilerde %28 gelir artışı ve %34 müşteri memnuniyeti artışı, servis amliyetlerinde düşüş, sosyal satışlarda artış ilk göze çarpan faydalar arasında

11-En çok hangi sektörler kullanıyor hali hazırda bulut bilişimi? Önümüzdeki dönemde hangi sektörler öne çıkacak?

Bulutun yararlarının ve üstün yanlarının bilinirliği, iki yıl öncesine göre çok daha yüksek bir düzeye ulaştı. Artık pek çok firma, BT vizyonunu bulut çözümlerini içerecek şekilde yeniden tanımlıyor. Ancak yine de yurtdışı pazarlar ile karşılaştırdığımızda yaygınlaşma noktasına geldiğini söyleyemeyiz. Bulutu deneyimleyen şirketler arttıkça, yaygınlaşma da artacak. Bugün Amerika, Avrupa, Avusturalya’da bulutun maliyet avantajları, kolay devreye alınması ve yatırımın geriye dönüş hızı sebebi ile mümkün olan her proje bulutta devreye alınıyor. Türkiye’de de özellikle yurtdışı ortaklıkları olan, yurtdışındaki gelişmeleri, yeni teknolojileri takip eden firmalar bulut çözümlerine çok daha yakınlar ve projelerinin meyvelerini alıyorlar.

Rekabet avantajı sağlamak isteyen ve Mobil cihazlar ve sosyal mecralarla gelen CRM değişiminin farkında olan tüm sektörler Bulut Bilişimi tercih ediyor.

Dünya trendlerine baktığımızda Finans, Telekom ‘un yanı sıra sağlık sektörü, lojistik, bilişim sektörü, perakende ön plana çıkmaktadır.

Türkiye de ise müşteri profilimize baktığımızda Bulut Bilişim avantajlarından faydalan sektörler; İlaç, Medikal cizhazlar, E-ticaret firmaları, Elektrik- Elektronik, , Pazarlama Ajansları, Güvenlik, Hızlı Tüketim, Kişisel Bakım ve Perakende olarak öne çıkmakta.