“SALESFORCE FARKINI TÜRKİYE’YE TAŞIDIK”

KURULDUĞU YIL OLAN 2012’DEN BU YANA YÜKSELEN BİR İVMEYLE MÜŞTERİLERİNE AĞIRLIKLI OLARAK CRM ALANINDA ÇÖZÜM VE HİZMETLER SUNAN CLOUDTEAM, SALESFORCE’UN BİLİNİRLİĞİ VE GÜCÜYLE 2014 YILINDA DA YENİ PROJELERLE YOLUNA DEVAM EDİYOR. ŞİRKET, BULUT KAVRAMININ TÜRKİYE’DE YERLEŞMESİNE KATKIDA BULUNURKEN, SUNDUĞU ÇÖZÜMÜN SOSYAL MEDYA ENTEGRASYONU VE MOBİL PLATFORMLARDA KULLANIM ZENGİNLİĞİ İLE RAKİPLERİNDEN AYRIŞIYOR.

Salesforce’un Türkiye’deki yetkili satıcısı olan Kofana, 2012 yılında başladığı faaliyetlerini 2014 yılında hızlandırdı. Dünyada CRM uygulamaları denince akla gelen ilk şirket olan Salesforce’un gücünü Türkiye’de müşterilerine sunan şirket, bulut kavramının Türkiye’de daha fazla yerleşmesiyle pazarda daha hızlı büyümeye başladı.

Sunduğu çözümlerle L’oreal Türkiye’den Pronet ve Waternet’e, Karel’den, ING Bank, Dominos, Trendyol ve Ataşehir Belediyesi gibi çeşitli şirket ve sektörlere CRM, Sosyal Medya ve BT Yönetimi hizmetleri sunan Kofana, şu anda 40’ın üzerinde önemli projeye imza atmış durumda. 2014 yılında büyümeye devam ederek hem mevcut müşterilerinde yeni projelere imza atmayı hem de yeni müşterileri salesforce.com ile buluşturmayı hedefleyerek, sunduğu çözümlerle sektöründe farklılaşıyor.

Kofana CEO’su Özan Türe ve Kofana Kurucu Ortağı Funda Vural, bu yıl da büyümelerine devam edeceklerini söylerken, sorularımızı şöyle yanıtlıyor:

* 2012 yılında salesforce.com’un Türkiye’deki yetkili satıcısı oldunuz. 2012 yılından bugüne kadar geçen süreçte neler yaşadınız?
Özan Türe: 2012 yılında Türkiye pazarında faaliyet göstermeye başladığımızda Salesforce.com dışında, sektördeki diğer çözüm sağlayıcı firmaların bulut alanında değerlendirilebilecek çözümleri yoktu, bu alanda adım atma hedefleri vardı. Ancak salesforce.com 1999 yılında bu pazara girmiş, kurumsal bulut bilişim çözümlerinin temellerini atmış firma olarak bu alanda 13 yıldır hizmet vermekte, sektör standartlarını belirlemekte ve liderlik etmekteydi. Biz de 2012 yılında Salesforce.com bayrağını Türkiye’de taşımaya karar verdik. Bulut Bilişim ve CRM alanlarında lider konumdaki Salesforce.com Türkiye’de çok merak edilen, beğenilen ancak detayları çok da bilinmeyen bir çözümdü. Biz de Salesforce’un tek yetkili satıcısı olduğumuz günden bu yana şirketin bulut çözümlerini tanıtmaya başladık. Gerek bulut çözümlerinin gerekse Salesforce’un Türkiye’de yeni olmasının yararını gördüğümü gibi zorluklarını da yaşadık. Avantajımız, Salesforce’un dünyaca tanınması ve artık Türkiye’de de aboneliğinin ve hizmetlerinin alınabiliyor olmasıydı. Temel zorluk ise, bulut kavramının Türkiye’de çok yeni olması ve bu konuyu müşterilerimize yeni bir yaklaşım olarak anlatmak oldu. Bugün artık birçok şirket bulutun önemini, avantajlarını daha iyi bilir ve bu alanda yatırım yapmayı arzu eder konuma geldiler. Diğer yandan sektördeki diğer çözüm sağlayıcı firmalar da bu alandaki çözümlerini sunmaya ve bulutun önemini anlatmaya başladılar. Tüm sektörde bulut çözümlerinin daha çok kabul görmesi ve konuşulması, kurulduğu günden beri bu alanda çözüm sunan Salesforce.com’u ve sunduğumuz hizmetleri, deneyimi daha çok ön plana çıkardı ve bize ciddi avantaj sağladı. 2012’den bu yana çok güçlü müşteriler kazandık, onlarla yaptığımız başarılı projeler de bize ivme kazandırdı. Bu başarılı projeler sayesinde hem ekibimizi genişletme imkanı bulduk, hem de odağımızı bu projeler doğrultusunda belli sektörlere çevirdik.
* Bugün şirketler bulut kavramına nasıl bakıyor?
Özan Türe: Bulutun yararlarının ve üstün yanlarının bilinirliği, iki yıl öncesine göre çok daha yüksek bir düzeye ulaştı. Artık pek çok firma, BT vizyonunu bulut çözümlerini içerecek şekilde yeniden tanımlıyor. Ancak yine de yurtdışı pazarlar ile karşılaştırdığımızda yaygınlaşma noktasına geldiğini söyleyemeyiz. Bulutu deneyimleyen şirketler arttıkça, yaygınlaşma da artacak. Bugün Amerika, Avrupa, Avusturalya’da bulutun maliyet avantajları, kolay devreye alınması ve yatırımın geriye dönüş hızı sebebi ile mümkün olan her proje bulutta devreye alınıyor. Türkiye’de de özellikle yurtdışı ortaklıkları olan, yurtdışındaki gelişmeleri, yeni teknolojileri takip eden firmalar bulut çözümlerine çok daha yakınlar ve projelerinin meyvelerini alıyorlar.

Bulut çok önemli avantajlar sağlıyor, peki bulut güvenli mi?
Özan Türe: Salesforce, veri merkezlerinin sahip olduğu güvenlik sertifikaları itibarı ile dünyadaki en güvenli ortamlar arasında kabul edilmektedir. Tek iş alanı bulut bilişim olan ve her sene %30 büyüyen, yıllık geliri 3.2 milyar dolara ulaşmış, hisseleri borsada işlem gören Salesforce için güvenlik en önemli alandır; zira güvenlikle ilgili en küçük sıkıntıda tüm müşterilerini yitirmesi söz konusu olacaktır. Dünyaca kabul görmüş güvenlik sertifikaları olan; ISO 27001, VeriSign, US-EU Safe Harbor, TUV, Trust-e’nin en güncel versiyonlarına sahip. Trust.salesforce.com sitesinde Salesforce’un güvenlik stratejisi şeffaf bir şekilde paylaşılmaktadır. Müşteri verisinin güvenliğinin Salesforce için en önemli konu olduğunu dile getiren Salesforce başkan yardımcısı Parker Harris “Bizim için müşteri verisinin güvenliğinden daha önemli hiç bir şey yok.” sözleriyle dünyaya duyurmuştur.
Bugün Salesforce veri merkezlerinde günlük ortalama 1.7 milyar işlem gerçekleşmekte ve verinin tüm güvenliği Salesforce tarafından sağlanmaktadır.
Bugün şirketler için en önemli konu aslında müşteri deneyimi. Siz bulut ve CRM çözümlerinizle nasıl farklılık yaratıyorsunuz?

Özan Türe: Bulut çözümlerinin genel yararı, donanım ve yazılım lisansına yatırım yapmaksızın ve bunların tedarik/kurulum sürelerine katlanmaksızın çözümü kullanıma açma olanağını sunmalarıdır. Çözümler, aylık/yıllık abonelik modeliyle sunulmakta ve genelde kullanıcı sayısı üzerinden ücretlendirilmektedir.
Salesforce’un yarattığı farklılıklardan bazıları; uygulama mimarisi sayesinde sanki müşteriye özel uygulamaymış gibi uyarlanabilmesi, beraberinde gelen güçlü geliştirme platformunda çok özel uygulamaların geliştirilebilmesi, çevik proje yaklaşımlarına uyumu sayesinde çok hızlı bir şekilde devreye alınabilmesi sayılabilir. Ayrıca, Salesforce1 mimarisi sayesinde, standart ya da özel tüm ekranları, ayrı bir mobil uygulama gerektirmeksizin mobil cihazlarda kullanma olanağına sahibiz. Bu farklar, ciddi bir maliyet avantajı ve özgürlük getiriyor.

Salesforce.com sezgisel kullanım sunuyor. Sistemin başına oturduğunuzda neyi, nasıl yapacağınız konusunda sizi bilgilendiriyor, günlerce süren kullanıcı eğitimleri gerekmiyor, kullanıcı dostu. Salesforce.com, sosyal medyayı tüm süreçlerinin içine dahil ediyor. Çünkü kullanıcılar şikayetlerini, mutluluklarını, kızgınlıklarını sosyal medyada paylaşıyorlar ve bu paylaşımlar tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük kitlelere yayılabiliyor. İki yıl önce Radian6 adlı sosyal medya dinleme çözümünü satın alan Salesforce.com, bugün 750 milyon sosyal mecrayı dinliyor ve her hafta buna 5 milyon mecra ekleniyor. Dolayısıyla sosyal medya dinlemenin CRM süreçlerinde kullanılması anlamında da ayırt edici çözümler sunuyor. Salesforce.com ile sosyal medyadaki paylaşımları şikayet ya da satış fırsatı olarak tanımlayabiliyorsunuz. Ayrıca kişinin Linkedin, Facebook, Twitter profili, iletişim ağındaki kişiler gibi bilgilere de ulaşma imkanı sunuyor.

Salesforce.com başka hiçbir bulut CRM çözümünde olmayan ve Appstore, Google Play benzeri bir Pazar yeri sunuyor. AppExchange adındaki bu platformda 1700 firma Salesforce.com teknolojilerini kullanarak çeşitli uygulamalar geliştiriyor, uygulamalar Salesforce.com platformuyla entegre olarak çalışıyor.
* 2014’e nasıl başladınız? Bu yıl hangi hedefleri belirlediniz?
Özan Türe: Hedeflerimizi belirledik, 2013 sonunda koyduğumuz yüzde 100 oranında büyüme yolunda ilerliyoruz. 2012’de bu işe başladığımızdan bu yana 40’ın üzerinde proje gerçekleştirdik ve bu projelerin hepsi bize referans olacak çalışmalar oldu.2014 yılı bizim için daha yavaş başladı ama müşteri ve yeni projeler ekleyerek büyüyeceğimizi söyleyebiliriz.

Salesforce global dünyası düşünüldüğünde Kofana Türkiye, nasıl bir konumda bulunuyor?
Funda Vural: Kofana Salesforce için çok önemli bir ilk. Salesforce, kurulduğu 1999 yılından bu yana tüm çözümlerinin satışını sadece kendi satış ekipleri ile gerçekleştiren bir yapıya sahip. Bizim Experteam ile Kofana’i kurarken hedefimiz: Türkiye’de Salesforce olsa nasıl hizmet verecek ise aynı şekilde Salesforce’u temsil etmekti. Bu talebimizi Salesforce ile paylaştığımızda ilk tepkileri böyle bir modelleri olmadığı yönündeydi, neden Türkiye, neden Kofana gibi bir çok konuyu birlikte değerlendirdik ve Salesforce’un Dünya’daki ilk yetkili satıcısı olarak kurulduk. Kofana ile pilot olarak başlayan bu çalışma modelin başarı ile yürümesi sonucunda İspanya, İtalya, İsrail, Günay Afrika ve Rusya gibi ülkelere de bu model uygulanmaya başladı. Bizimle başlayan model Salesforce’un resmi bir programı haline geldi. Bu yeni model kapsamında Kofana olarak Salesforce global için de önemli bir odak olduk.

* Sektörünüz düşünüldüğünde rakiplerinizden nasıl farklılaşıyorsunuz?
Funda Vural: Kofana olarak 20 Milyar dolarlık CRM pazarının lideri olan Salesforce’un çözümlerini Türkiye pazarına sunuyoruz. Salesforce dünyada en çok tercih edilen CRM çözümü. Geçtiğimiz yıl %30 büyüme ile en hızlı büyüyen ve Pazar payını en çok arttıran şirket konumunda. Biz de bu çözümleri Türkiye pazarında temsil ederek, ülkemizdeki kurumların çözümü daha yakından tanımalarını ve lokal destek ile devreye almalarını sağlıyoruz. Dünya’daki en iyi uygulama örneklerini referans alarak müşterilerimizin bu önemli deneyimlerden faydalanmalarına destek oluyoruz. Bu sayede ülkemiz firmaları Salesforce’un lider CRM çözümlerinden faydalanmalarına katkıda bulunuyoruz. Salesforce’u diğer çözümlerden ayıran en önemli özellikler; yenilikçilik, sosyal medyanın tüm süreçlere dahil edilebilmesi, mobil kullanımdaki gücü ve bulut çözümü olması. Sosyal medyanın her gün artan önemini gören Salesforce hem tüm satış, servis, pazarlama süreçlerine etkin bir şekilde sosyal medya paylaşımların dahil edilmesini sağlıyor, hem de Radian6 sosyal medya analiz, dinleme ve etkileşim çözümü ile 750 milyon kaynağı dinleyerek en geniş kapsamlı sosyal medya analizi imkanını sunuyor. Yenilikçilik bugün tüm şirketler için çok önemli, Salesforce 3 yıl üst üste dünyanın en yenilikçi şirketi seçilerek kullanımı kolay, tüm süreçlerin mobilde yönetilebildiği, en zengin fonksiyonlu CRM çözümü olarak kurumlara işlerini her an her yerden kolaylıkla yönetme imkanı getiriyor. Tüm mobil platformlarda erişilebilen Salesforce günümüz ihtiyaçlarına en uygun CRM çözümü. Bulut çözümü olması sebebi ile donanım, yazılımı uzun süreli proje maliyetlerine gerek kalmadan hızlıca devreye alınabiliyor. Türkiye’de Experteam kaynakları ile birlikte 300 kişilik bir kadro ile kurumlara hizmet verebiliyoruz.

* Biraz CRM ürün ve çözümlerinizden bahsedersek, ne gibi ürün ve hizmetler sunuyorsunuz?
Funda Vural: Altı ana alanda faaliyet gösteriyoruz. Bunlar satış, servis, pazarlama, BT Yönetimi, Appexchange çözümlerinin devreye alınması ve geliştirme platformu. Salesforce’un ilk çıkış noktası, satış gücü otomasyonu. Servis yönetimi, müşteri hizmetleri, e-posta, sosyal ve mobil pazarlama, bulut uygulama geliştirme, kurumsal sosyal ağ, BT yardım masası hizmetleri ve bulut bilişim uygulamaları pazar yeri olan Appexchange ürünlerimiz içinde yer alıyor. Appexchange platformumuzda 1700’ün üstünde kurumsal uygulama bulunuyor. Müşterilerimizin istekleri doğrultusunda geliştirdiğimiz bu uygulamalarla onların yanında çözüm ortağı olarak yer alıyoruz. Çözümlerimiz ve ürünlerimiz daha çok CRM alanına yoğunlaşıyor.

Fiyat rekabetinin yoğun olduğu bu ortamda rakabetçi avantajlarınız nelerdir?Funda Vural : Fiyat rekabetinin çok yoğun olduğu özellikle büyük yatırım maliyetlerinin sorgulandığı rekabetçi ortamda Salesforce minimum maliyetle, kısa sürede, hızla devreye alınabilmesiyle en hızlı yatırımın geri dönüşünü sağlayan CRM ve Platform çözümü olarak ortaya çıkıyor.
Abonelik yöntemiyle çalışan Salesforce kullanıma hazır bir ortam sunuyor. Klasik sistemlerde karşılaşılan donanım, veritabanı, yazılım, bakım, versiyon güncelleme, felaket merkezi, teknik destek gibi ilave maliyet ve yatırım kalemlerini ortadan kaldırarak firmalara toplam sahip olma maliyetinde avantaj sağlamaktadır. Şubat 2014 IDC Platform araştırmasına göre,

  • Salesforce ile geliştirilen uygulamalar için yatırımın geri dönüşü %520
  • Pazara erişim süresi %70 daha hızlı
  • BT maliyetlerini düşürürken uygulama geliştirme kapasitelerinde %44 artış
  • Altyapı maliyetlerinde %75-85 azalma sağlamaktadır.

SATIŞLARDA YÜZDE 28 ARTIŞ 
Salesforce’un her yıl müşterilerine birtakım anketler gönderdiğini ve buradaki odak noktalardan birinin de operasyonel maliyetlerdeki düşüş olduğunu anlatan Kofana Kurucu Ortağı Funda Vural, yapılan anketlerde ortaya çıkan tablonun, Salesforce uygulamaları kullanan müşterilerin, satışlarında ortalama yüzde 28’lik bir artış yakaladığı yönünde. “Servis tarafında da yüzde 40 oranında bir müşteri memnuniyeti artışı söz konusu. Değinmemiz gereken bir diğer nokta Salesforce’un müşterilerinin yüzde 97’siyle yeniden kontrat yenileme oranına sahip olması” diyen Vural, Kofana olarak Türkiye’deki müşterilerinden de benzer tepkileri aldıklarını söylüyor.

DREAMFORCE – DÜNYA’NIN EN BÜYÜK KURUMSAL BULUT BİLİŞİM ETKİNLİĞİ

Her yıl Ekim – Kasım aylarında San Francisco’da gerçekleşen Salesforce müşteri, iş ortağı ve danışmanlarının biraraya geldiği Dreamforce bu sene de 13 -16 Ekim 2014 tarihleri arasında San Francisco’da gerçekleştirilecek.
3 yıldır Dünya’nın en yenilikçi şirketi konumundaki salesforce’un 2013 yılındaki etkinliği 120,000 kişinin katılımı ile gerçekleşti. Dünyanın en büyük kurumsal bulut bilişim etkinliği olan Dreamforce 1,250 oturum ile Müşteri Odaklı Şirket’e dönüşüm hedefleyen yöneticiler, danışmanlar, bilişim uzmalarının katılımı ile gerçekleşti
Bu sene de Kofana Türkiye’den müşteri ve adayları ile Dreamforce’a katılacak. Hedefinde yenilikçilik, başarı, büyüme olan tüm başarılı şirketleri bizimle birlikte Dreamforce’ta görmeyi diliyoruz.